Zwiedzanie Wzgórza Wawelskiego:


Krótki opis zwiedzania Wzgórza Wawelskiego:

1) Katedra wawelska, dzwon Zygmunta, groby królewskie.
2) Zamek Królewski:
- komnaty reprezentacyjne
- skarbiec i zbrojownia
- sztuka wschodu
- wystawa archeologiczna Wawel zaginiony
3) Smocza jama

W zależności od czasu oraz możliwości finansowych i innych, można zwiedzić tylko jedną bądź dwie ekspozycje, albo oglądać obiekty tylko z zewnątrz i pospacerować po wzgórzu.


Opis zwiedzania Wzgórza Wawelskiego:


Wawel - to miejsce, gdzie serce każdego polaka bije mocniej, ale kiedyś biło tu serce całej Polski. To tutaj znajdowała się rezydencja, w której królowie rządzili krajem, przyjmowali posłów z całego świata, rozstrzygali spory, cierpieli, po prostu żyli. W pobliskiej katedrze modlili się, prosili Boga o błogosławieństwo dla Ojczyzny i przygotowywali sobie miejsce dla wiecznego spoczynku.

Katedra - to pierwsze miejsce, które przyciąga uwagę każdego zwiedzającego. Emanuje ona wielkością, historią, dostojeństwem i tajemnicą. Przez kilka wieków odbywały się w niej koronacje królów polskich, a w sarkofagach i kaplicach są oni pochowani. Swoje wieczne miejsce znaleźli tu również poeci i bohaterzy narodowi. Od stuleci przyciąga do katedry pielgrzymów z całej Polski św. Stanisław, św. Jadwiga, bł. Wincenty Kadłubek. A w najważniejsze święta mieszkańcy starego miasta słyszeli uroczyste bicie dzwonu Zygmunta.

Wielki zachwyt i podziw dla wysublimowanego smaku artystycznego i szerokich horyzontów umysłowych królów wzbudza rezydencja wawelska. Urzeka swym rozmachem i pięknem renesansowych krużganków. To tutaj na najwyższej kondygnacji w sali tronowej nakrytej stropem z głowami przyjmowano liczne delegacje zagraniczne, a w sali balowej tańczono przy akompaniamencie królewskich muzyków. W komnatach na pierwszym piętrze znajdowały się prywatne apartamenty króla, królowej i członków rodziny, a także pomieszczenia dla świty dworskiej. Pod sypialnią króla mieścił się skarbiec królewski, w którym pilnie strzeżono koron, bereł i jabłek, a także innych kosztowności. Obecnie mieści się tutaj też zbrojownia. Wielkie zamiłowanie posiadali nasi władcy do pięknej broni i zbroi wschodniej, a także do wszelkich orientaliów, o czym można przekonać się na wystawie sztuka wschodnia. A wszystko, co nie zostało zachowane na wzgórzu wawelskim w całości a jedynie we fragmentach oraz znaleziska z różnych epok zostało zgromadzone w rezerwacie archeologicznym wawel zaginiony.

Legenda przypomina nam, ze pod Wawelem w jamie mieszkał groźny smok, którego zabił książe Krak lub szewczyk Skuba. Pamiątką po smoku jest pomnik, który do dziś zieje ogniem.